SSUPII@sopuli.xyz to Lemmy Shitpost@lemmy.world · 3 days agomeal choicesopuli.xyzimagemessage-square86linkfedilinkarrow-up1531arrow-down115
arrow-up1516arrow-down1imagemeal choicesopuli.xyzSSUPII@sopuli.xyz to Lemmy Shitpost@lemmy.world · 3 days agomessage-square86linkfedilink
minus-squareAddv4@lemmy.worldlinkfedilinkarrow-up110·3 days agoSomeone hasn’t seen the price of nails recently…
minus-squaredriving_crooner@lemmy.eco.brlinkfedilinkarrow-up8·3 days agoIn Brazil I get a giant fresh avocado por 1us, or 3 of them for 2us.
minus-squareWarl0k3@lemmy.worldlinkfedilinkarrow-up4·3 days agoThey’re a little more than twice that where I’m at in the US ($5/lb for hass, which are about 200g avg; roughly $2.25 ea) which isn’t too bad. Of course in more urban areas I expect the price will inevitably be higher.
minus-squareWarl0k3@lemmy.worldlinkfedilinkarrow-up1·1 day agoIs it? There’s only three units with a single conversion, and it’s quite a commonplace one (lbs <> g)
minus-squarexylol@leminal.spacelinkfedilinkarrow-up3·2 days agoIn the us they are 20 for a dollar or 20 free if you buy other vegetables and fruits They grow like crazy too so you can always just have a tree similar to lemons
minus-squareBeigeAgenda@lemmy.calinkfedilinkarrow-up3·3 days agoThe best way to afford life in the US is moving to Brazil?!, there’s probably a bunch that have done that within the last couple of years.
minus-squareDarkmuch@lemmy.worldlinkfedilinkarrow-up6·2 days agoSee you gotta get the Costco bag of nails and meal prep your nails over a month for those long term savings
minus-squaremrgoosmoos@lemmy.calinkfedilinkEnglisharrow-up4·2 days agothese are clearly nails scavenged from free wood on facebook
Someone hasn’t seen the price of nails recently…
Or advocado
In Brazil I get a giant fresh avocado por 1us, or 3 of them for 2us.
They’re a little more than twice that where I’m at in the US ($5/lb for hass, which are about 200g avg; roughly $2.25 ea) which isn’t too bad. Of course in more urban areas I expect the price will inevitably be higher.
What wild mix of units
Is it? There’s only three units with a single conversion, and it’s quite a commonplace one (lbs <> g)
In the us they are 20 for a dollar or 20 free if you buy other vegetables and fruits
They grow like crazy too so you can always just have a tree similar to lemons
The best way to afford life in the US is moving to Brazil?!, there’s probably a bunch that have done that within the last couple of years.
See you gotta get the Costco bag of nails and meal prep your nails over a month for those long term savings
these are clearly nails scavenged from free wood on facebook
Or dog food
I get them for free at the manicure